Çamaşır makinesi su almıyorsa ne yapabilirim?

Çamaşır makinesi su almıyorsa ne yapabilirim?

Çamaşır Makinem Su Almıyor Ne Yapmalıyım

Çamaşır makineleri İnsanlık için en önemli icatlardan biridir diyebiliriz. Elde çamaşır yıkamak gelişen dünya ile zamandan ve sudan tasarruf etmek açısından oldukça önemlidir. Özellikle kadınların büyük bir zamanını alan elde çamaşır yıkma modern çamaşır makineleri ile   çözülmüştür Çamaşır makinesi beklide insanlığın en önemli eşyalarından biri haline gelmiştir. Farklı model ve özelliklerde üretilen çamaşır makinaları her geçen gün yeni özellikler eklenerek daha da iş kolaylaştıracak hale getirilmiştir

Temizlik konusunda en çok kullandığımız ev eşyalarımızdan biri olduğu için yıllar geçtikçe makilerimizde çeşitli sorunlar ve arızlara oluşabiliyor.  Çamaşır makinelerinde en çok yaşanan sorunlardan biri de   çamaşır makinesinin su almaması oluyor. Bu yazımızda çamaşır makinesi su almıyorsa ne yapmalısınız anlatmaya çalışacağız.

Makineniz Su Almıyorsa  Su Kesintisi Yaşanıyor Olabilir                                                                                                               

Çamaşır makinesiniz su almıyorsa öncelikle yapmanız gereken suların kesik olup olmadığını kontrol etmek olmadır. Su kesintisi nedeniyle makineniz su almıyor olabilir. Bu durumda makinenizi kapatıp suyun gelmesini beklemelisiniz. Sular geldikten sonra da bir süre bekleyip ardından makinemizi çalıştırıyoruz.

Çamaşır Makinesine Bağlı Musluğu Kontrol Etmeliyiz

Çamaşır makinesinin su almamasının en sık yaşanan sebeplerinden biri de musluklarda yaşanan sorunlardır. Musluğunuz kapalı olabilir. Musluğu kontrol ederek suyun gelip gelmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Çoğunlukla güvenlik açısından ya da makinenin yeri değiştirilirken Muslukları kapatabiliyoruz. Bu yüzden çamaşır makinecimiz su almıyorsa ilk bakmamız gereken yer musluk oluyor. Eğer musluk kapalıysa açık konuma getirdikten sonra tekrar çalıştırmayı denememiz gerekiyor.

Su Giriş Hortumunu Kontrol Etmelisiniz

Çamaşır makinesi su almıyor ise problem su giriş hortumundan da kaynaklanıyor olabilir.

Bükülme oluşmuş bir hortum da suyun akışını engelliyor olabilir.  Böyle bir sorun oluştuysa hortumu düzeltmeniz yeterli olacaktır.  Hortumun bükülen yerini düzelttikten sonra makineyi düzeltmeniz yeniden çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca su hortumu bazen tıkanabiliyor. Bundan kaynaklı da çamaşır makinemiz su almıyor olabilir. Bunu yapabilmeniz için öncelikle içindeki filtreyi temizlemeniz gerekmektedir.

Bunun dışında musluklarda yaşanan başka bir sorun ise   su giriş hortumunun kırılmış olması olmaktadır. Bu sorun genellikle çamaşır makinesinin yeri değiştirilirken yaşanmaktadır. Ancak fark edilmediği için sonradan farklı sorunların oluşmasını sağlamaktadır.  Eğer makineniz su almıyorsa hortumun kırılıp kırılmadığını da kontrol edebilirsiniz. Eğer bir kırık oluşmuşsa teknik ekibi çağırarak uygun bir hortumla değiştirebilirsiniz böylece sorununuz çözülmüş olacaktır.

Valf Giriş Filtresinde Tıkanma Söz Konusu Olabilir

Çamaşır makinesi su almıyorsa ne yapmalı tavsiyeler verirken, valf giriş filtresinde tıkanıklık olması durumunda da çamaşır makinemiz su almıyor olabilir. Bu gibi durumlarda filtreyi temizleyerek tıkanıklığın giderilmesini sağlayabiliyoruz.

Makine Kapağında Oluşacak Sorunlar

Çamaşır makinenizin bir başka nedeni de bazen kapağında görülüne bası sorunlar olabilir. Makinenizin kapağı tam olarak kapanmadığında makine güvenlik nedeni ile çalışmaz. Bu durumda yapmanız gereken içine koyduğunuz çamaşır oranını çok fazla ise azaltmak değilse kapağı açarak yeniden kapatmak olacaktır.  Sonrasında makineniz çalışırsa   sorun kapaktan kaynaklanmış demektir.  

Çamaşır makinelerinin son yeni çıkan modellerinde makine uyarı vermektedir. Bazı makinelerde ise bu sistem olmadığında bu sorun ile karşılaşmanız mümkün.  Bu nedenle çamaşır makinemizin kapağının tam olarak kapanıp kapanmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Kapağı kapattığımızda kilitlenme sesini duyduğumuzdan emin olmalıyız. Eğer çamaşır makinemizin kapağının kilidinde bir sorun varsa da bu kilidi ancak değiştirerek sorunu çözebiliyoruz.

Şebeke Su Basıncında Yaşanan Düşme Sorun Yaratabiliyor

Çamaşır makinenizi su almıyorsa bir başka sorunda   evlerimize gelen şebeke sularının basıncının düşmesi olabilmektedir. Özellikle su tüketiminin çok fazla olduğu yaz aylarında bu tarz durumlar yaşanıyor. Bir de evimiz yüksek katlardaysa şebeke suyu bulunduğumuz kata çıkana kadar basıncı çamaşır makinesinin çalışmasına yetecek kadar olmayabiliyor.

Böyle durumlarda genel olarak su tüketiminin daha az olduğu saatlerde çamaşır makinemizi çalıştırıyor olmalıyız. Gece saatleri ya da sabahın çok erken saatleri bu konuda yaşadığımız sorunu çözüyor olacaktır.