Buzdolabımı Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyim

Buzdolabımı Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyim

Buzdolabımı Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyim


Buzdolabı günlük hayatımız içinde en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biridir. Gün içinde sürekli içinden bir şeyler alıp içine yiyecek ve içeklerimizi sakladığımız   adeta bir toparlayıcı kurtarıcıdır. Dolayısı ile en çok kirlenen ev gereçlerimizden biridir.Buzdolabı temizliği de bir o kadar önemlidir.  Buzdolabı içinde ağırlıklı olarak yiyeceklerimizi muhafaza ettiğimiz için temizlerken de dikkat etmemiz gerekmektedir.Buzdolabı temizlerken öncelikle dikkat etmemiz gereken temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini prizden çıkarmak olacaktır.  Sonrasında dolabınızın dondurucusu ve içindeki tüm malzemeleri çıkarmak olmalıdır.

Sonrasında buzdolabınızın içini silmek için kullanacağınız deterjan kendi evde kullandığınız bulaşık deterjanını sulandırarak bir bez yardımı ile silebilirsiniz. Eğer deterjan kullanmak istemiyorsanız sirke , karbonat ve limon su karışımda kullanabilirsiniz. Buzdolabınızın her yerini güzelce sildikten sonra bir leğene durulama suyu koyarak içine bir miktar sirke ekleyip güzelce durulayabilirsiniz.Deterjan kalmamasına ve her yerinin silindiğinden emin olmanız gerekmektedir.  Buzdolabını sildikten sonra aynı işlemi dondurucu kısmı içinde uygulayabilirsiniz.Dondurucunuzun her yerini sirkeli su ile durulayıp güzelce kurulamalısınız. Buzdolabınızın rafları ve içindeki çıkarılan tüm malzemeleri bulaşık deterjanı ile güzel yıkadıktan sonra   durulayarak kuruması için kenara alabilirsiniz. 

Buzdolabınızın rafları da kuruduktan sonra kuru bir bezle kontrol edip sildikten sonra yerleştirebilirsiniz.Buzdolabı içinde kullandığınız saklama kapları, azalmış bitmiş ya da yarım olanları düzenleyip temizledikten sonra raflarınıza yerleştirebilirsiniz.Dondurucunuzda bulunan tarihi geçmiş yada yenilmeyecek yiyecek ve içecekler varsa  onları atıp  diğerlerinin paketlerini ve kaplarını güzelce silerek yerleştirebilirsiniz.